Fixtures/Results

Fixtures/Results (4)

ARGAUM CHIEFS (1st XV)

 

ARGAUM TIGERS (2nd XV)

Date

Comp Opponents

H/A

KO

R

F

A

Date

Comp Opponents

H/A

KO

R

F

A

Aug

   

 

 

 

 

 

Aug

   

 

 

 

 

 

26

Trial Tamar Saracens

H

15:00

L

10

35

26

Trial See 1st XV

 

 

 

 

 

Sep

   

 

 

 

 

 

Sep

   

 

 

 

 

 

02

   

 

 

 

 

 

02

F Plympton/Victoria

H

15:00

L

7

41

03

   

 

 

 

 

 

03

Club St Boniface Old Boys

H

11:30

L

20

75

09

TBV1 Prince Rock/Woodland Fort

A

15:00

L

0

12

09

F OPMs III

H

15:00

W

36

15

12

Club Plymouth Area Police

H

18:30

 

 

 

12

   

 

 

 

 

 

16

LD2 OPOs

H

15:00

L

10

29

16

F OPOs II

H

15:00

L

17

48

19

Club Devonport Services

A

19:15

L

7

59

19

   

 

 

 

 

 

23

   

 

 

 

 

 

23

F Saltash II

H

15:00

W

19

18

30

LD2 Prince Rock/Woodland Fort

A

15:00

L

0

11

30

   

 

 

 

 

 

Oct

   

 

 

 

 

 

Oct

   

 

 

 

 

 

07

   

 

 

 

 

 

07

F St Columba Torpoint

A

15:00

L

10

20

08

             

08

Club Buckland Monochorum

H

12:00

L 7 34

14

   

 

 

 

 

 

14

F Liskeard/Looe II

A

15:00

W

12

5

21

LD2 DHSOB

H

15:00

L

17

20

21

F DHSOB II

A

15:00

L

17

59

28

   

 

 

 

 

 

28

F OPM III

H

15:00

W

10

5

29

             

29

Club Milton Combe

H

12:00 W 46 27

Nov

   

 

 

 

 

 

Nov

   

 

 

 

 

 

04

LC Marjons

H

14:30

L

10

77

4

   

 

 

 

 

 

11

LD2 North Tawton

A

14:30

W

13

10

11

F North Tawton II

A

14:30

L

5

77

18

   

 

 

 

 

 

18

   

 

 

 

 

 

25

LD2 Buckfastleigh

H

14:30

W

32

25

25

   

 

 

 

 

 

Dec

   

 

 

 

 

 

Dec

   

 

 

 

 

 

02

   

 

 

 

 

 

02

F Prince Rock/Woodland Fort II

A

12:30

L

7

15

09

LD2 Totnes

H

14:30

L

12

34

09

F Devonport Services III

H

14:30

L

14

63

16

   

 

 

 

 

 

16

F OPM III

H

14:30

W

19

7

23

   

 

 

 

 

 

23

F OPM III

H

14:30

W

37

17

26

Club OPM Boxing Day Match

H

14:30

W

19

17

26

   

 

 

 

 

 

30

   

 

 

 

 

 

30

   

 

 

 

 

 

Jan

   

 

 

 

 

 

Jan

   

 

 

 

 

 

06

   

 

 

 

 

 

06

F Plympton/Victoria

A

14:30

L

17

23

13

LD2 OPOs

A

14:30

L

7

27

13

F OPOs II

H

14:30

L

 5

67

20

LD2 Marjons

H

14:30

L

18

53

20

F Saltash II

H

14:30

L

12

36

27

LD2 Prince Rock/Woodland Fort

H

14:30

L

15

21

27

F Prince Rock/Woodland Fort II

A

14:30

L

7

36

Feb

   

 

 

 

 

 

Feb

   

 

 

 

 

 

03

   

 

 

 

 

 

03

   

 

 

 

 

 

10

LD2 DHSOB

A

14:30

L

3

13

10

F DHSOB II

A

14:30

L

12

17

17

   

 

 

 

 

 

17

F Civil Service II

H

12:30

W

19

0

24

LD2 North Tawton

H

14:30

W

44

0

24

   

 

 

 

 

 

Mar

   

 

 

 

 

 

Mar

   

 

 

 

 

 

03

   

 

 

 

 

 

03

   

 

 

 

 

 

10

LD2 Buckfastleigh

A

 

P

 

 

10

   

 

 

 

 

 

17

Club Univ of Plymouth

H*

12:30

L

5

26

17

   

 

 

 

 

 

24

RC Prince Rock/Woodland Fort

A

14:30

W

13

11

24

PC Prince Rock/Woodland Fort II

H"

14:30

L

0

11

31

LD2 Totnes

A

 

 P

 

 

31

   

 

 

 

 

 

Apr

   

 

 

 

 

 

Apr

   

 

 

 

 

 

07

LD2 Buckfastleigh

A"

15:00

L

15

20

07

   

 

 

 

 

 

14

Club Devonport Services XV 

A

15:00

L

15

49 

14

   

 

 

 

 

 

21

LD2 Totnes

A

15:00

L

32

55

21

 F OPMs XV 

H

15:00

L

5

55

25

RCF Devonport Services II

A

19:30

L

6

15

25

             

27

  Easter Tour - Nottingham

 

 

 

 

 

27

Club

Nottingham Moderns XV

A

 

L

12

22

28

  Easter Tour - Nottingham          

28

Club

Bakewell XV

A

  W

22

12

May

         

 

 

May          

 

 

5

Inter Under 35's v Over 35's

H

15:00

W

60

55

               

6

PCS Combination Sevens

A

 

 

 

 

6

PCS Combination Sevens

A

 

 

 

 

Key: F=Friendly, Club=Club XV game, TBV=Tetley Bitter Vase, LD2=League Devon 2,

LC=Lockie Cup, RC=RNEC Cup, RCF=RNEC Cup Final, EC=Ellis Cup, PC=Pedrick Cup

P=Postponed, H* = Played @ Central Park, H" or A" = Played @ Elburton

 

 

Playing Records 2000/01

Chiefs

 

Tigers

Played Won Lost Drawn For Against   Played Won Lost Drawn For Against

17

4

13

0

247

433

 

21

7

14

0

287

635

 

   

Club XV

   
Played Won Lost Drawn For Against

11

3

8

0

163

356

 

 

Chiefs (1st XV)

Wanderers (2nd XV)

Colts

Date Opponent Score Opponent Score Opponent Score
01/09/10 DHSOB (H) - Trial 22-19
       
04/09/10 Veor (A)       Kingsbridge (H) 16-15
11/09/10 Topsham (A) 14-27     Brixham (A) 5-24
18/09/10 St Col & Torpoint (H) 7-32     Newton Abbot (H) 10-20
25/09/10 Plympton Victoria (H)       Totnes (H) 13-12
02/10/10 Buckfastleigh (A) 0-34     Paignton (H) 7-22
09/10/10 Dartmouth (H) 17-39     Saltash (A) 26-24
16/10/10 Plym Uni III (H) 7-65 St Col Torpoint (A) 0-8    
23/10/10 DHSOB (A) 12-25 Plym Barbarians II (H) 0-45 Tavistock (H) 0-7
30/10/10 Old Techs (H) 7-66     Launceston (H) 3-35
06/11/10 Ilfracombe - Cup (A) 0-95     Plymstock (A) 10-12
13/11/10     DHSOB II (H)   Torrington (H) 19-0
20/11/10 Ilfracombe (A) 0-59     Teignmouth (A) 7-22
27/11/10 Tamar Saracens (H) 13-24     Kingsbridge (A) Canc
04/12/10 Plympton Vic (H) p-p     Ivybridge (H) P-P
11/12/10 St Col & Torpoint (A) 0-24     Tavistock (A) 0-14
18/12/10 Totnes II (A) P-P     Brixham (H) P-P
26/12/10 OPM XV (H) P-P        
01/01/11 OPM XV (H) 36-24        
08/01/11 Buckfastleigh (H) 5-37     Bodmin (H) 10-5
15/01/11 Dartmouth (A) 0-74     Torquay (H) 14-16
22/01/11 Plympton Victoria (H) 12-21     Dev Services (A) 10-40
29/01/11 DHSOB (H) 0-39     Torquay (A) 10-15
05/02/11 Totnes II (H)       Totnes (A) A-A
12/02/11         Dev Services (H) C-C
19/02/11 Old Techs (A) 0-34        
26/02/11     Plymouth University (H) 21-26    
05/03/11 Tavistock II (A)       Sidmouth (H) 0-20
12/03/11 Ilfracombe (H) 3-32     Paignton (A) 5-17
19/03/11 Liskeard & Looe II (H)       Teignmouth (H) 12-13
26/03/11 Plympton Vic (A)       Newton Abbot (A)  
30/03/11         Ivybridge (A) canc
02/04/11 Saltash II (A)       Plymstock (H) 0-20
09/04/11 Topsham (H)          
16/04/11 Tavistock II (H)          
23/04/11 TOUR          
30/04/11            
07/05/11            
 

 Chiefs (1st XV)

Wanderers (2nd XV)

Colts

 Date Opponent  Score  Opponent Score  Opponent Score
29/08/09 Plym Vic (A) DC 10-43        
05/09/09 Tamar Saracens (H) 5-34     Teignmouth (H) canc
12/09/09 DHSOB (A) 17-5 DHSOB II (A) canc Totnes (H) 15-8
19/09/09 Dartmouth (H) 29-7  Channings Wood (A) canc Plymstock (H) 12-45
26/09/09 Plym Vic (H) 24-10 DHSOB II (H) 26-0 Paignton (A) 0-36
03/10/09 St Col Torpoint (A) 27-7     Newton Abbot (H) 6-7
10/10/09     Uni Plym III (H) 8-38 Saltash (H) 14-5
17/10/09 Old Techs (A) 17-17     Totnes (A) 9-16
24/10/09 Plymouth Bar (H) 5-3 Uni Plym III (H)   Cullompton (A) 5-17
31/10/09 Salcombe (A)  8-79 DHSOB II (H)  24-10 Kingsbridge (A)  
07/11/09 Old Techs (H)  7-7 Okehampton III (A) canc  Tavistock (H)  
14/11/09 Liskeard II (A) LC  10-8 Exeter Saracens III (H) canc  Liskeard-Looe (H)  canc
21/11/09         Teignmouth (A) 22-0 
28/11/09 St Col Torpoint (H)  7-6      Torquay (A) 0-46
05/12/09 Plym Vic (A) 22-6 Kingsbridge III (H) canc Newton Abbot (A) 0-19
12/12/09 Dartmouth (A)  20-20     Launceston (A) 12-20
19/12/09 DHSOB (H) Post   DHSOB II  Post Ivybridge (A) Post 
26/12/09 OPM XV (A) 10-15        
02/01/10 Tamar Saracens (A)  3-47     Saltash (H) post
09/01/10 Salcombe (H)  Post     Ivybridge (H) post
16/01/10 Plymouth Bar (A) 0-38     Paignton (H) 12-10
23/01/10

 

DSHOB
22-33 Bodmin III (A)  canc Newton Abbot (H)  7-7
30/01/10 Salcombe (H) canc Parbarians 2nds (H) EC  canc Brixham (H) 5-24
06/02/10  
    Dev Services (H) 0-36
13/02/10

 Dartmouth (H)

DEVON VASE SEMI FINAL

0-20   Liskeard-Looe (A)  canc Liskeard-Looe  (A)  canc
20/02/10 Honiton (A)
canc
Kingsbridge III (A)  canc Kingsbridge (H)  0-38
27/02/10 Wessex (H)  5-60     Dev Services (A) canc
06/03/10 Totnes (A)  canc Exeter Saracens III (A)  canc Plymstock (A) 11-25
13/03/10 S Molton (H)  canc  DHSOB II (H)  52-15 Totnes (A) 23-19
20/03/10 New Cross (A) canc      Torquay (H)  canc
27/03/10 Honiton (H)  canc   DHSOB (A)  34-10 Tavistock (A) 0-58 
03/04/10 S Molton (A)  canc  EASTER    EASTER  
10/04/10 Totnes (H)   canc Okehampton III (H)   Bude (H)  
17/04/10 Wessex (A) canc       South Molton (A)  
21/04/10 RNEC Cup Final   Pedrick Cup Final
     
24/04/10

 

New Cross (H)

 canc

 Bristol Babns (A)

Wooton UE (A)

     
28/04/10 Lockie Cup Final   Ellis Cup Final

 

   
1/05/10            
 

 Chiefs (1st XV)

Wanderers (2nd XV)

 Date Opponent  Score  Opponent Score
26/08/08 St Columba Torpoint (H) 7-27    
30/08/08 DHSOB (H)      
06/09/08 Plymouth Barbarians II (H) 24-18    
13/09/08 New Cross (A) 0-91    
20/09/08 Old Techs (H) 0-46    
27/09/08 Bodmin II (A)      
04/10/08 Plympton Victoria (A) 7-59    
11/10/08 Dartmouth (H) 5-52    
18/10/08     Tamar Saracens II 19-32
25/10/08 Ilfracombe (A) 0-41    
01/11/08 North Tawton (H) 5-71 OPM III 10-36
08/11/08 OPM III / Wanderers (H) Report OPM III / Chiefs (H)  
15/11/08 Buckfastleigh (A) 3-53    
22/11/08 DHSOB II (H) 10-29 Tamar Saracens II 20-42
29/11/08 Saltash II (H)  19-10    
06/12/08 DHSOB (H) 3-31 Argaum/DHSOB II v Torpoint II (H) 7-24
13/12/08 OPM III (A)  P-P    
20/12/08 Dev. Services II (A) 12-52    
26/12/08 OPM (A)      
03/01/09 Plymouth Barbarians II (A) P-P    
10/01/09 Buckfastleigh (H) P-P    
17/01/09 Buckfastleigh (H) 7-22    
24/01/09 North Tawton (A) 0-41    
31/01/09 Ilfracombe (H) 0-9 Plymouth Barbarians II (H)  canc.
07/02/09 Saltash II (A) 5-18
   
14/02/09 Dartmouth (A) 14-34    
21/02/09 Plympton Victoria (H) 24-22    
28/02/09 Old Richians (H) 14-22
   
07/03/09 Old Techs (A) 0-24    
14/03/09     Bodmin III (A)  
21/03/09        
28/03/09 New Cross (H) 0-82    
04/04/09 DHSOB (A) 5-54 DHSOB III (A)  
11/04/09        
18/04/09        
25/04/09